Nemusíte vynaložit obrovské náklady, aby váš domov byl energeticky úspornější. Existuje spousta levných a snadných způsobů, jak snížit spotřebu energie a zároveň vaše účty.

Levná elektřina
Jak ušetřit na energii

Sprcha je obvykle mnohem energeticky účinnější než vana. Ačkoliv to záleží také na typu sprchy a době jakou ve sprše trávíte. Pokud například trávíte 18 minut v masážní sprše, pravděpodobně stejně energeticky náročná může být koupel ve vaně.

Varná konvice spotřebuje velké množství elektrické energie. Ale pokud si budete vařit jen tolik vody, kolik opravdu spotřebujete, můžete ušetřit každoročně i několik stovek korun na účtech za elektřinu.

Pokud vaříte v páře, zkuste přiklopit pánev víkem. Pravděpodobně budete překvapeni, o kolik rychleji dosáhnete bodu varu a zároveň ušetříte energii.

Vypínejte kohoutek, zatímco se holíte nebo si čistíte zuby. Průtok zbytečné vody je i několik litrů za minutu. Pokud máte kapající kohoutek, jeho opravou ušetříte až 5500 litrů vody ročně.

Bylo zjištěno, že velká většina lidí žije v přetopených bytech. Posunutím maximální teploty výtopu o jeden stupeň dolu znamená úsporu až tisíc korun ročně a pravděpodobně ani nebudete cítit žádné ochlazení.

Světlo tvoří většinou až 20% částky z účtu za elektřinu. Jednoduchým krokem jak uspořit peníze, je snížit náklady na světlo a používat jej efektivněji. První krokem je zakoupení energických žárovek. Výměnou jedné 40W žárovky za energeticky uspornější 8W žárovku můžete ušetřit až 100 Kč ročně. Až 300 Kč ročně ušetříte výměnou jedné 100 W žárovky za úspornější 15W žárovku. Nezní to jako velká úspora, ale pokud si vyměníte většinu takových žárovek ve vašem domě, úspora vzroste a je velmi jednoduchá.

Pamatujte také na to, že životnost klasické žárovky je 1 rok, kdežto úsporné žárovky mají životnost až 10 let.

Většina z nás nechává přes noc běžet spotřebiče v pohotovostním režimu. To je přebytek, kterého bychom se měli rychle zbavit. Dle průzkumu, který provedli v Anglii, mohou pohotovostní náklady na DVD přehrávač dosahovat až 15 liber (455 Kč / ročně) dle jeho typu. Vypnutím všech podobných elektronických přístrojů při jejich nepoužívání můžete ušetřit až 2000 Kč ročně.

V současné době existuje zařízení, které vypne všechny nepoužívané přístroje jedním tlačítkem. K dostání u prodejců elektroniky nebo na internetu.

Ušetřit za energie můžete také změnou dodavatele na výhodnější podmínky a tarify. Pro tento účel využijte naše nástroje, které jsou zcela zdarma a nejdete je pod pojmy srovnání cen plynu a srovnání cen elektřiny.