Pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla neboli povinné ručení v České Republice musí mít uzavřeno každý majitel motorového vozidla, které chce provozovat na pozemních komunikacích v ČR. To ostatně dokládá zákon č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (PDF).

Stále však existují v České Republice stovky lidí, kteří nerespektují jednu ze základních povinností a jezdí bez sjednaného pojištění. Číslo je přitom překvapivě vysoké a dle údajů České kanceláře pojistitelů (ČKP) nemá sjednáno povinné ručení v České Republice na 300 000 registrovaných a reálně provozovaných vozidel. Tyto vozidla dle statistik způsobí téměř 4700 dopravních nehod s výší škod dle předběžných odhadů až 450 mil. Korun.

Nejlevnější povinné ručení

Povinné ručení v ČR je přitom druhem pojištění, které kryje případné škody při provozu motorového vozidla. Sjednání povinného ručení tak za vás řeší případné problémy, způsobené vaší jízdou. Mimo hmotné finanční pomoci pokrývá povinné ručení v České republice i škody na zdraví či životě, mnohdy velmi finančně nákladné věci, které není člověk schopen z běžného platu pokrýt ani za několik let.

Povinnost uzavřít povinné ručení v České Republice má každý majitel motorového vozidla. V případě, že se rozhodnete tento zákon ignorovat, hrozí vám pokuta až do výše 20 000,-Kč a zákaz řízení motorových vozidel až na 1 rok. Ten kdo nemá povinné ručení v ČR uzavřeno a způsobí dopravní nehodu, musí dále pokrýt druhému veškeré škody na hmotném majetku a škody na zdraví, případně úmrtí. Veškeré prostředky hradí ze svých finančních rezerv, které potom ČKP ze zákona od škůdce vymáhá.

Málokdo si tedy uvědomuje, že povinné ručení v České Republice chrání vlastníka, provozovatele i řidiče vozidla. Povinné ručení vám může doslova zachránit život před osobním bankrotem v případě, že způsobíte škodu za několik milion korun. Ubývá vám řada starostí a přitom sjednání povinného ručení v České Republice je tak snadné.

Vše lze totiž vyřídit přes internet z pohodlí domova. Stačí si porovnat nabídky jednotlivých pojišťoven, vybrat si nejvýhodnějších produkt a uzavřít smlouvu. Máte-li zájem srovnat si nejlevnější nabídky pojištění pro vaše vozidlo, zkuste naši kalkulačku povinné ručení.