Pozdě zaplacená splátka za telefon, zpoždění se splátkou, nedoplacení elektřiny, nebo jiné problémy, které se týkají finanční bonity. Jakmile totiž neuhradíte včas potřebnou platbu, může vás společnost nechat uvést do registru dlužníků. Těch je v současné době několik, přičemž nejznámějším je takzvaný SOLUS. Pokud ho znáte a jste vněm uvedeni, můžete požádat o výmaz z registru dlužníků. Není to však jednoduché, jak si mnozí myslí. Přesto ale efektivní cesta existuje.

Pro výmaz z registru dlučníků je důležité uhradit své závazky

Než se vůbec rozhodnete cokoliv činit, je třeba urovnat všechny své závazky. Tedy doplatit jakékoliv dluhy, vlivem kterých jste se v registrech ocitli.

Jakmile se tak stane, zrušte smluvní vztahy s danou společností a zároveň odvolejte souhlas se zpracováním vašich osobních údajů. To je velmi důležitý krok, bez kterého nemusí být další postup úspěšný.

Kontaktujte daný registr

Dalším krokem už je kontaktování daného registru. Ideální je písemná forma s předmětem vaší žádosti, ke které přidáte skutečnosti jak o doplacení dluhu i skutečnosti o tom, že daná společnost již nemá právo disponovat s vašimi osobními údaji a tak je logicky nemá ani daný registr. Na základě tohoto dokumentu by měl výmaz z registru dlužníků proběhnout v co nejkratším termínu.

Co když se vymazání z registru dlužníků nepovede?

Pokud k vymazání nedojde, máte právo obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údajů, a to z toho důvodu, že daný registr nemá k jejich uveřejnění jakékoliv právo. Nedali jste mu ho vy a stejně tak zaniklo na základě souhlasu, který jste měli s původní společností.

Daný úřad tak může učinit nápravu v tom, že dá správci daného registru nejenom pokutu, ale samozřejmě ho vyzve k nápravě – tedy k požadovanému odstranění. Rázem jste tak z hlediska figurování v daných databázích zcela čistí, což vám může otevřít dveře třeba k hypotékám či dalším úvěrovým produktům.