povinne-ruceniPovinná výbava auta pro rok 2014 je stanovena závaznou vyhláškou č. 341/2002 Sb. a 100/2003 Sb. Jde o skupinu specifických doplňků, nářadí a náhradních dílů, které musí mít každé motorové vozidlo provozované na pozemních komunikacích. Za neúplnost či chybějící povinnou výbavu auta vám může být udělena bloková pokuta až do výše 2 000 Kč.

Povinná výbava auta od 1.1.2014 je stejná jako v předešlém roce. Obsahuje celou řadu nástrojů, které vám mají v případě nesnází zaručit bezpečnost a v nenutnějších případech také pomoci.

Aktuální povinná výbava auta od 1.1.2014

  • Náhradní elektrické pojistky
  • Náhradní žárovky
  • Zvedák
  • Klíč na matice kol
  • Náhradní kolo , nebo speciální sadu na opravu pneumatiky.
  • Výstražný trojúhelník
  • Reflexní vesta
  • Lékárnička

Zimní výbava

Dne 1. 7. 2008 vstoupila v platnost nová zimní vyhláška. Ta udává, že od 1. listopadu do 30. dubna na úseku označeném dopravní značkou „Zimní výbava“ je nutné  mít na autě obuty zimní pneumatiky a bez ohledu na stav počasí i aktuální vozovky. Vyhláška se týká všech vozidel kategorie M a N. Předepsána je i povinná hloubka dezénu zimní pneumatiky pro jednotlivé kategorie vozidel. Osobní užitková vozidla do 3,5 tuny musejí mít minimální hloubku dezénu 4 mm, vozidla nad 3,5 tuny dokonce minimálně 6 mm. Za porušení této vyhlášky hrozí odebrání jednoho bodu a pokuta ve výši několika tisíc korun.

Povinná výbava musí odpovídat předpisům

Povinná výbava se během posledních let rapidně zjednodušila a odpovídá nejnovějším trendům. Příkladem budiž rezervní pneumatika. Dříve součást povinné výbavy auta, dnes stačí nahradit speciální sadou na provizorní opravu pneumatiky, aby bylo možné dojet do nejbližšího pneuservisu.

Povinná výbava auta musí odpovídat předpisům a nejnovější vyhlášce. Důležité je kontrolovat zejména data na lékárničce, zdali její obsah není prošlý. V jiném případě můžete dostat pokutu až 2 000 Kč i přes fakt, že lékárničku v autě vozíte.

Chcete ušetřit tisíce na povinném ručení?