Povinné ručení neboli pojištění odpovědnosti z provozu vozidla se dnes týká každého majitele i provozovatele vozidla. Každý je povinen oslovit libovolnou pojišťovnu, u které tuto konkrétní pojistku uzavře. Co samozřejmě rozhoduje u klientů nejvíce, je především ceník povinného ručení, jelikož každý má za cíl logicky ušetřit. Dnes už není problém vybírat i online a tak se můžeme dostat i k zajímavým číslům, kdy se ceny stejné pojistky mohou lišit i o několik tisíc korun českých.


Klikni pro porovnání ceníků povinného ručení


Z čeho se skládá cena povinného ručení?

Pokud tu nejnižší cenu hledáme, je vhodné si nejprve ujasnit, z čeho se vlastně cena pojistky skládá. Tím nejdůležitějším, co hraje roli, je rozhodně auto a objem jeho motoru. Současné politika v cenách pojistek je taková, že čím větší objem motoru, tím je cena vyšší. Koupíme-li si tedy nejslabší motorizace na trhu, máme jistotu, že získáme nejlevnější povinné ručení. Ceník pojišťoven to jenom potvrzují.

Dále však hraje roli také pojistná osoba, konkrétně bonus a malus. Jedná se o procentuelní hodnoty, které říkají, o kolik bude standardní pojistka zlevněna, nebo i zdražena. Bonus získáváme za jízdu bez nehod, zatímco malus je získáván v případě, kdy bouráme často. V takovém případě je navýšení ceny nevyhnutelné. Základem je tedy stále ceník povinného ručení, kdy je k pevně dané ceně připočítána daná hodnota.

Co ještě může ceny povinného ručení ovlivnit?

Dále to může být třeba oblast, ve které bydlíme a se kterou souvisí nehodovost. Stejně tak cenu ovlivní i zákony, jako například ten poslední, který pojišťovnám nařizuje platit více například hasičům a záchranářům. To logicky vedlo ke zdražení povinného ručení.

Pojďme na konkrétní ukázky ceníku

I vás samozřejmě může zajímat, jak vypadá právě nejlevnější povinné ručení. Ceník pro konkrétní automobily si můžeme rychle představit. Například oblíbenou Škodu Fabii s motorem 1.2l a rokem výroby 2006 můžeme pojistit už za cenu 2 090 Kč. Neméně výhodně je na tom Škoda Octavia z roku 2008 s motorem 1.9 l. Její pojistka vyjde na 4 590 Kč ročně.


Klikni pro porovnání ceníků povinného ručení