Pokud už vám vaše dluhy přerostly přes hlavu a prokazatelně je nezvládáte splácet, případně vám dokonce hrozí exekuce nebo už ji máte na krku, existuje pro vás ještě jedno, poslední řešení. Tím je oddlužení fyzické osoby neboli osobní bankrot.

O osobní bankrot musíte zažádat sami. Žádost musíte podat na soud.

Podmínky oddlužení fyzické osoby

Pro schválení osobního bankrotu musíte mít prokazatelné problémy se splácením a musíte být se splátkami pozadu. Také musíte mít dostatečně vysoký příjem, abyste za 5 let zvládli zaplatit alespoň 30% dluhů. Pokud tento příjem nemáte, může vám někdo pomoci zavázat se, že vám ke splácení bude přispívat. Pokud toto všechno splňujete, můžete podat žádost o oddlužení fyzické osoby na soud.

Věřitelé

Po podání vaší žádosti je řada na vašich věřitelích. Všichni se musí k pohledávce přihlásit. Pokud to některý z nich neudělá, nemá později na svou pohledávku žádný nárok.

Poté také musí věřitelé s oddlužením souhlasit. Pro ně to znamená, že dostanou možná jen 30% své pohledávky a o zbytek přijdou. Ovšem bez souhlasu s oddlužením by se také mohlo stát, že nedostanou nic, pokud nebudete moci splácet.

Když soud oddlužení schválí, věřitelé se rozhodnou, zda se bude prodávat váš majetek, nebo vám dluh bude srážen pouze z vašeho platu.

Co vás čeká po schválení

Jestli soud vaši žádost schválí, čeká vás 5 let, po které budete dostávat ze své mzdy jen životní minimum. Zbytek půjde na oddlužení, resp. věřitelům a poplatek insolvenčnímu správci. Cokoliv si vyděláte navíc, musíte přiznat a ve většině případů i odevzdat.

Pokud něco porušíte, jako třeba, že nebudete moct platit nebo si vyděláte něco navíc a nepřiznáte to a přijde se na to, mohou vám osobní bankrot zrušit. A to kdykoliv během těch 5 let.

Vysvobození

Po 5 letech jste „volní“. Osobní bankrot končí a vy začínáte od nuly. Doslova.

Půjčky pro lidi v insolvenci

Pokud jste v insolvenci nepřipadá půjčka v bance v úvahu, ale bohužel ani nebankovní půjčka. Jediné, co vás může zachránit jsou vaši známí a rodina. Poslední možností je půjčka od soukromého investora, ale alespoň buďte opatrní.