Zonky.com je společnost, která se zabývá zprostředkováním u nás relativně nového způsobu půjčování peněz. Tím jsou tzv. P2P půjčky, neboli půjčky od člověka člověku, které jsou v zahraničí už velmi oblíbené.

Jak Zonky funguje

Zonky sdružuje lidi, kteří potřebují půjčit, s lidmi, kteří chtějí investovat. Vzájemně si tak tyto dvě skupinky lidí mohou vypomoci. Jeden získá půjčku s úrokem výhodnějším než v bance, druhý investuje s výnosem výhodnějším než v bance. Úrok se zde pohybuje kolem 7%, což je opravdu výhodné jak v případě půjčky, tak v případě investice.

Chci požádat o půjčku

Pokud si chcete u Zonky půjčit, musíte se zaregistrovat, popsat svůj příběh a zažádat o částku. Provozovatelé portálu prověří vaši bonitu a rozhodnou, zda vaši poptávku zveřejní. Schvalování probíhá ručně, takže máte zaručený individuální přístup.

Váš inzerát bude zveřejněn pod přezdívkou. Nyní už jen čekáte, až se vám na vaši sumu „poskládá“ dostatečný počet lidí a dá vaši částku dohromady.

Chci investovat

Na tomto portálu zaměřeném na P2P půjčky je jedna zvláštnost, která chrání především investory před velkou ztrátou. Můžete totiž investovat minimálně 200 Kč, maximálně však 5000 Kč. Na každou poptávku se tedy skládá více lidí. Toto vede investora k tomu, aby své finance rozložil do více půjček a minimalizoval tak riziko ztráty v případě, že některý z vybraných dlužníků bude mít problém se splácením.

Míru rizikovosti jednotlivých dlužníků můžete také sledovat na jejich profilovém ratingu a dle toho vybírat.

Registrace na Zonky

Toto je trošku problém. Nejlepším způsobem, jak se registrovat, je nechat si poslat osobní pozvánku od někoho známého, kdo už členem je. Pokud ale nikoho takového neznáte, musíte si o pozvánku zažádat. A pak čekáte. Jste několikátí v pořadí a musíte počkat, až na vás přijde řada a budete na web pozváni.

P2P půjčky jsou velmi zajímavé a perspektivní. V zahraničí je to zaběhnutá rutina u nás jsou tyto půjčky novinkou.