Už i u nás se začíná hodně rozšiřovat nový způsob půjčování peněz, a to Peer to peer, zkráceně P2P půjčky. Jednoduše řečeno jsou to půjčky od člověka člověku. Je to výhodné řešení jak pro ty, co peníze potřebují, tak pro jejich věřitele, jakožto investory.


Požádat o P2P půjčku


Potřebuji půjčit

P2P půjčky mohou být řešením pro lidi, kterým z nějakého důvodu nepůjčí banka. Například s nějakým problémem v minulosti, který už nyní netrvá, ale smazat nejde. Nebo začínající podnikatele, kteří nemají dostatečný doložitelný příjem. Musí pak ale většinou počítat s vyšším úrokem. Také je tento způsob možným řešením pro ty, kteří nechtějí platit úroky bance, které mohou být navíc i vyšší, než úroky od investora.

Pokud si chcete půjčit od člověka, najděte si některý z portálů, který se P2P půjčkami zabývá a zprostředkuje vám ji (u nás najdete recenzi napřílklad společnosti Bankerat a Zonky.com). Uveďte o sobě nějaké informace včetně částky, kterou potřebujete a maximální akceptovatelné výše úroku. Dle vaší bonity budete zařazeni do rizikové skupiny.

Na vámi požadovanou částku se může složit i více investorů. Je jen na vás, koho si vyberete. Nabídky na vaši poptávku probíhají většinou formou aukce.

Chci investovat

Tento způsob půjčování peněz je vhodný i jako investice. I s tím nejnižším úrokem, který tady můžete získat, dostanete pořád vyšší zhodnocení než u kterékoliv banky. Stačí si projít poptávky na daném webu a některou nebo některé si vybrat. Pak záleží, jestli poptávající vaše podmínky akceptuje. Vy mu půjčíte a on vám měsíčně splácí dohodnutou částku až do splacení včetně úroků. Optimální je své finance rozdělit několika dlužníkům, abyste eliminovali případné riziko ztráty, kdyby některý z nich nesplácel.

Papírování

Smlouvy a právní záležitosti, jako i případné vymáhání neuhrazené půjčky, za vás ve většině případů řeší portál, který vám půjčku či investici zprostředkoval. Nemusíte se tedy o nic starat, ať už si peníze půjčujete, nebo je naopak investujete.


Investovat do P2P půjček


O P2P půjčky je velký zájem

O tento druh půjček je čím dál větší zájem, což způsobuje velké fronty a dlouhé čekání na půjčku, proto je lepší se v některých případech obrátit na nebankovní společnosti, které vám mohou nabídnout rychlé půjčky.